Vadītājs: Oskars Krišāns
Sākuma datums: 04.02.2025.
Beigu datums: 04.10.2028.

Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA)
vienošanās Nr. 24-00-C0LA1601-000033


Logo Finanse ES Next NAP

Pētījuma partneri ir LVMI "Silava" (vadošais partneris), SIA Rīgas Meži, Latvijas Entomoloģijas biedrība, mežsaimniecibas pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "Mūsu mežs", SIA "Peltman" un SIA "EcoSolutions and Environmental Resources Management".
Kopējais finansējums ir 296 288,00 EUR.

Pētījuma mērķis ir izstrādāt Latvijas apstākļiem piemērotu tehnoloģiju (algoritmu) agrīnai galotņu sešzobu mizgrauža (Ips acuminatus Gyllenhal.) invāzijas diagnostikai parasto priežu (Pinus sylvestris L.) mežaudzēs.

Pēdējās desmitgades laikā novērotās straujās galotņu sešzobu mizgrauža (Ips acuminatus Gyllenhal.) izplatības palielināšanas rezultātā Latvijā ir nozīmīgi pieaugusi šī kaitēkļa bojātās parastās priedes (Pinus sylvestris L.) mežaudžu platība (un krāja), īpaši sausieņos. Šī dendrofāga pavadoņorganismi ir koksnes zilējumu izraisošie patogēni. Galotņu sešzobu mizgrauža saimniecisko ietekmi ir iespējams mazināt, nocērtot tā invadētos kokus agrīnā invāzijas stadijā, mazinot turpmāko bojājumu izplatību un sanitārajā cirtē nodrošinot iespējami augstākos ienākumus no kokmateriālu pārdošanas (jo koki vēl nav nokaltuši, kā arī ir mazāka koksnes zilējuma varbūtība). Lai šādu pieeju īstenotu, svarīga savlaicīga invadēto koku identificēšana. Invāzijai pakļauto koku vainagu vitalitātes (skuju pigmenta satura) un vainagu spektrālo īpašību izmaiņu agrīna identifikācijas tehnoloģija būs balstīta uz veģetācijas indeksu izmantošanu, kombinējot attālinātās izpētes metodes ar kukaiņu izlidošanas/savairošanās monitoringu. Izstrādātā tehnoloģija ir paredzēta kā brīvpieejas telpiskās analīzes rīks, lai, izmantojot plašākai sabiedrībai pieejamos satelītattēlus (piemēram, Sentinel-2), nodrošinātu galotņu sešzobu mizgrauža invāzijas agrīnu diagnostiku parasto priežu mežaudzēs.