Vadītājs: Endijs Bāders
Sākuma datums: 16.04.2025.
Beigu datums: 05.12.2025.

ZM Meža attīstības fonda atbalstītā pētījuma vienošanās Nr. 25-00-S0INZ03-000019


Logo Meza attistibas fonds

Pieņemot lēmumus par zemes lietošanai nosakāmiem mērķiem un ierobežojumiem, būtiski balstīties uz kvalitatīvu zinātnisko informāciju. To uzsver gan klimata pārmaiņu mazināšanas politikas, definējot, ka aprēķini balstāmi tikai uz verificētu (publicētu) informāciju, gan bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas politika t.i. Eiropas Savienības (ES) Bioloģiskās daudzveidības stratēģija 2030 un ar tās ieviešanu saistītie normatīvi. 2023. gada pavasarī Eiropas Komisija publicēja Vadlīnijas, kas apraksta principus, kā identificēt, definēt, monitorēt un aizsargāt senus mežus. Latvijai tāpat kā katrai no ES dalībvalstīm ir pienākums līdz 2025. gada beigām nodrošināt to, ka vadoties pēc Vadlīnijās noteiktajiem obligātajiem un papildus kritērijiem un indikatoriem, tiek nodrošināta visu valstī identificētie vecie mežu kartēšana. Līdztekus zinātniskajai izpētei senajos mežos un vecajās mežaudzēs Latvijā, aktuāli ir nodrošināt informācijas izplatīšanu rīcībpolitikas veidotājiem un ieinteresētajām pusēm, veicinot pārdomātu un Latvijas interesēm atbilstošu politiku veidošanu kā nacionālā, tā Eiropas mērogā.

Pētījuma mērķis ir sagatavot un nodot informāciju Latvijas lēmumu pieņēmējiem un ieinteresētajām pusēm par senajiem mežiem un vecām mežaudzēm, kā arī gudrās mežsaimniecības dzīvo laboratoriju ES Bioloģiskas daudzveidības stratēģijas un klimata politiku prasību kontekstā.

Pētījuma mērķa sasniegšanai plānota šādu darba uzdevumu izpilde:

  1. Organizēt piekto starptautisko seno mežu konferenci "Old-growth forests: policy and practice" (16.–17.10.2025.);
  2. Raksturot oglekļa uzkrājumu senā mežā Latvijā;
  3. Raksturot dominējošo koku atmiršanas un audzes vertikālās struktūras pārmaiņu dinamiku vecajās audzēs (viena suga);
  4. Ievākt SEG emisijas (CO2, CH4) datus bērzu audzēs veģetācijas sezonā (otrā sezona, analīze, apkopojums);
  5. Paplašināt izpratni par SEG emisiju analīzi klimata politiku prasību kontekstā, izmantojot gudrās mežsaimniecības dzīvajā laboratorijā, iegūtos datus, aprobējot SEG emisiju datu ieguves metodiku meža masīva līmenī platībās ar ierobežotu ūdens noteci meliorācijas sistēmā;
  6. Organizēt konferenci "EuroDendro 2025" (15.–19.09.2025.).