Vadītājs: Oskars Krišāns
Sākuma datums: 01.01.2024.
Beigu datums: 31.12.2026.

Eiropas Savienības Kohēzijas politikas mērķa "Eiropas teritoriālā sadarbība" Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas līguma Nr. 11.1-13/23/318-1

 Logo Estonia Latvia

Pētījuma ilgums: trīs gadi, īstenošanas laiks no 01.01.2024. līdz 31.12.2026.
Kopējais budžets 928 500,00 EUR, t.sk. ERAF līdzfinansējums 742 800,00 EUR, Latvijas Republikas līdzfinansējums 86 000,00 EUR un partneru līdzfinansējums 99 700,00 EUR.

Pētījuma partneri ir Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" (vadošais partneris), a/s Latvijas valsts meži, Latvijas Meža īpašnieku biedrība, Igaunija Dzīvības zinātņu Universitāte (Eesti Maaülikool) un Nodibinājums Dabas aizsardzības fonds (Sihtasutus Loodushoiu Fond, Igaunija).

Pēdējo trīs gadu desmitu laikā cilvēku dzīves paradumu maiņa (atteikšanās no dabiskās lauksaimniecības, pārcelšanās uz pilsētām, lauksaimniecības intensifikācija) ir veicinājusi upju krastu aizaugšanu. Visbiežāk tas notiek ar baltalkšņu audzēm, kurām ir problēmas ar barības vielu uzņemšanu un nogulumu plūsmu. Eitrofikācija un sedimentācija upēs liecina par vides tiesību aktu un esošo upmalu mežu apsaimniekošanas pieejas neefektivitāti. Upmalu mežu apsaimniekošanas izveide, pamatojoties uz ekosistēmu pakalpojumu pieeju, var palīdzēt īpašniekiem pieņemt lēmumus, kas palīdz palielināt dažādu ekosistēmu pakalpojumu vērtību meža un upju ekosistēmās.

Pētījuma RiForMa galvenais uzdevums ir atpazīt un novērtēt daudzveidīgos ekosistēmu pakalpojumus upmalu mežos, neizvirzot prioritāti nevienam no pakalpojumiem. Izvērtējot atsevišķus ekosistēmu pakalpojumus un prognozējot dažādu apsaimniekošanas (tostarp ar apsaimniekošanu nesaistītu) alternatīvu ietekmi uz tiem, var prognozēt kopējo ekosistēmu pakalpojumu vērtību izmaiņas. Īpaši svarīgi būtu arī esošo negatīvo procesu (sedimentācijas, eitrofikācijas, barības vielu noplūdes uc) samazināšana.

Pētījuma galvenais iznākums būs lēmumu pieņemšanas atbalsta rīka izstrāde, kas ietver ekosistēmu pakalpojumu novērtēšanas modeļus un algoritmus, kas sniegs atbalstu upmalu zemju īpašniekiem (mežsaimniekiem, lauksaimniekiem, vietējiem iedzīvotājiem). No RiForMa mērķu īstenošanas ieguvēji būs sabiedrība kopumā. Sadarbojoties Igaunijas un Latvijas mežzinātniekiem, meža īpašniekiem, IT speciālistiem, ar dažādu pieredzi (arī citās nozarēs) un zināšanām (ekosistēmu novērtējums, e-risinājumu ieviešana likumdošanā), tiks radīts nepieciešamais risinājums, lai novērstu minēto problēmu. Pētījumā izstrādāto ekosistēmu pakalpojumu novērtēšanas rīku plānots integrēt meža apsaimniekošanas platformā LVM GEO.

RiForMa mērķis ir izstrādāt ekosistēmu pakalpojumu novērtēšanas rīku ar integrāciju meža apsaimniekošanas platformā LVM GEO – ērti lietojamu rīku upmalu mežu īpašniekiem, kur viņi var modelēt nākotnes scenārijus savā īpašumā, piedāvājot dažādas apsaimniekošanas alternatīvas.

Projektā paredzētas vairākas aktivitātes, kas vērstas uz sabiedrības un mērķauditorijas izpratnes veidošanu un izglītošanu:

  1. Demonstrāciju teritoriju izveide, kas dabā demonstrēs upmalu mežu apsaimniekošanu, pamatojoties uz ekosistēmu pakalpojumu novērtējumu, ko meža īpašniekiem palīdzēs veikt izstrādātais projekta risinājums – LVM GEO rīks.
  2. Tiks organizēti semināri un demonstrāciju dienas dabā (demonstrāciju teritotijās), lai iepazīstinātu ar IT risinājumu izmantošanu meža apsaimniekošanā. Tiks skaidrota rīka praktiskā pielietojamība meža apsaimniekošanā upmalu mežos un kā tas uzlabos lēmumu pieņemšanu. Īpašnieki varēs izmēģināt jaunos IT risinājumus un salīdzināt to funkcionalitāti ar demonstrāciju teritorijām dabā, izmantojot savus tālruņus un esošo LVM GEO aplikāciju.
  3. Tiks sastādītas vadlīnijas – mācību materiāli par upmalu mežu apsaimniekošanu – LVM GEO rīka izmantošanu, ko varēs izmantot kā pašmācības materiālu.