Vadītājs: Didzis Elferts
Sākuma datums: 01.11.2024.
Beigu datums: 31.10.2027.

Eiropas Savienības Kohēzijas politikas mērķa "Eiropas teritoriālā sadarbība" Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekts Nr. EE-LV00188

Logo Interreg Igaunija Latvija

Pētījuma ilgums: trīs gadi, īstenošanas laiks no 01.10.2024. līdz 30.09.2027.
Kopējais budžets ir 825 470,00 EUR, t.sk. ERAF līdzfinansējums 660 376,00 EUR un partneru līdzfinansējums 165 094,00 EUR.

Pētījuma partneri ir Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" (vadošais partneris)  un Igaunija Dzīvības zinātņu Universitāte (Eesti Maaülikool).

Eiropas un nacionāla līmeņa stratēģijās un rīcībpolitikās uzsvērta nepieciešamība veicināt klimata pārmaiņu mazināšanu un bioloģiskās daudzveidības uzturēšanu. Abi šie mērķi Programmas reģionā galvenokārt ir saistīti ar zemes izmantošanas veida un/vai meža apsaimniekošanas režīma izmaiņām. Lai nodrošinātu politiku mērķu sasniegšanu, būtiska rekomendāciju un atbalsta mehānismu izstrādāšana, to balstot uz atkārtoti pārmērītu eksperimentu datu analīzi, kā arī demonstrējumu objektu izveidošana. Programmas reģionā meža atjaunošanā stādot un apmežošanā kopā galvenokārt tiek izmantotas egles, kas kāpina liela mēroga traucējumu riskus nākotnē un salīdzinoši var negatīvi ietekmēt atsevišķus bioloģiskās daudzveidības aspektus. Būtiski klimata gudri risinājumi, lai meža masīva (ainavas) līmenī šos riskus mazinātu, palielinot saimniecisko mežu noturību, adaptācijas spējas un bioloģisko daudzveidību. Šādi risinājumi ir īpaši būtiski straujo klimata pārmaiņu dēļ. Tāpat jāņem vērā, ka apmežošana ir apjomīgākais risinājums klimata pārmaiņu mazināšanas mērķu sasniegšanai vismaz tuvākajā desmitgadē – tātad izvēles tās īstenošanai atstās ilgstoši ietekmi uz plašām teritorijām.

Pētījuma mērķis ir izstrādāt risinājumus bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai ainavās, tajās pārdomāti izvietojot lapu koku stādījumus.

Galvenie sasniedzamie rezultāti:

  • Demonstrācijas teritoriju izveide Latvijā un Igaunijā;
  • Lēmumu pieņemšanas atbalsta rīka (aplikācijas) izstrāde.

Aktualitātes

  1. 1.10.2024. Videosižeti: Informācija par plānotajām pētījuma ForestBand aktivitātēm.






  2. 30.09.2024. Aicinājums dalībai seminārā "Dižskābarža audzēšanas perspektīvas Latvijā", kas notiks 31. oktobrī Talsos, "Mežmājā": Pieteikšanās anketa (reģistrācija līdz 28.10.2024.).

    2024 10 31 Seminars Dizskabarza audzesanas perspektivas Latvija