Valsts pētījumu programmas pētnieciskais projekts Nr. VPP-ZM-VRIIILA-2024/2-0002
Pētījuma partneri ir Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts (vadošais partneris; projekta vadītājs Uģis Cābulis), Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte un LVMI "Silava".
Pētījuma mērķis ir Latvijā veicināt inovatīvu meža apsaimniekošanu un attīstīt jaunus meža pakalpojumus, produktus un tehnoloģijas. Esošais zināšanu trūkums par daudzfunkcionālu meža apsaimniekošanu tiks mazināts ar standartizētu, kompleksu, eksperimentālu koku izdzīvošanas, augšanas, kā arī audžu bioloģiskās daudzveidības, un pielāgošanās klimata pārmaiņām novērtējumu. Tas nodrošinās uzdevumu integritāti un saskaņotību ar vadošajiem Eiropas pētījumiem klimata ziņā viedā, dabai tuvākā mežsaimniecībā, vienlaikus nodrošinot ieguldījumu scenāriju modelēšanas sistēmā. Starpdisciplinārs, holistisks, uz ieinteresēto personu ieguldījumu balstīts, sociāli-ekonomiskais meža apsaimniekošanas scenāriju novērtējums (iekļaujot klimata pārmaiņu mazināšanu/aizstāšanas efektu) būs pamats ieteikumiem politikas un izstrādātās ilgtspējas prakses izstrādei. Risinājums iekļaus racionālu meža resursu izmantošanu pārstrādē un biorafinēšanā, sekmējot zemas oglekļa satura ekonomiku. Tiks izpētīti inovatīvi koka būvniecības un koksnes materiālu izmantošanas risinājumi, meža nozares blakus plūsmu vērtības palielināšana, kā arī izstrādātas jaunu bioloģisko, ķīmisko vielu un polimēru materiālu ražošanas tehnoloģijas, tādējādi arvien vairāk veicinot siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumu un ekonomikas izaugsmi. Jaunie un topošie pētnieki tiks izglītoti par metodēm un atziņām, kā holistiski novērtēt ietekmi, kas rodas vērtību ķēdē no meža līdz galaproduktam.
LVMI "Silava" vada divus Forest4LV virzienus:
- Dati mežsaimniecības attīstībai, kāpinot mežaudžu ražību, vitalitāti, spēju ilgtermiņā uzturēt bioloģisko daudzveidību un mazināt klimata pārmaiņas. Šī virziena ietvaros tiks ievākti un analizēti dati programmā plānotajai scenāriju modelēšanai, sagatavotas rekomendācijas praksei un rīcībpolitikām un zinātniski aprobēts to pamatojums (publikācijas), kā arī nodrošināta zinātniskās kapacitātes kāpināšana un zināšanu izplatīšana (publicitāte) sadarbība ar starptautisko pētījumu tīkliem (stādīto mežu, klimata gudrās mežsaimniecības, dzīvo laboratoriju).
- Scenāriju analīze sociālekonomisko ieguvumu kāpināšanai. Šī virziena ietvaros tiks papildināti matemātiskie modeļi un izstrādāti ieteikumus Latvijas mežu daudzfunkcionālai apsaimniekošanai, ņemot vērā jaunu meža pakalpojumu, produktu, tehnoloģiju attīstību.
Aktualitātes
- 7.–9.10.2024. Pirmie programmas rezultāti prezentēti PhD Autumn School 2024 "Climate-smart forestry – Northern European perspective".
- 10.–11.10.2024. Rezultāti prezentēti Ziemeļvalstu un Baltijas valstu meža nozares ekspertiem starptautiskā konferencē Old-growth forests: policy and practice:
Done G., Jaunslaviete I., Zēberga L., Jankūna L., Jansons Ā. Briežu dzimtas pārnadžu izraisīto bojājumu ietekmējošie faktori parastās priedes (Pinus sylvestris) jaunaudzēs / Factors affecting deer browsing damages in young Scots pine stands
Zeltiņš P., Rieksts-Riekstiņš R., Jansons Ā. Genotipa un retināšanas ietekme uz parastās priedes augšanu / Genotype and thinning intensity affecting growth of Scots pine - 2.–9.11.2024. Rezultāti iekļauti prezentācijā starptautiskā seminārā "Forest disturbances and restoration in the Nordic and Baltic States in the light of European politics", kas notika Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātē (EMU), Tartu (Igaunija): Jansons Ā., Samariks V., Ķēniņa L., Zute D., Jaunslaviete I., Bičkovskis K., Lazdiņš A. Example of restoration: rewetting and consequences for GHG emissions
- 4.11.2024. Relīze Rezultāti prezentēti seminārā "Forest disturbances and restoration in the Nordic and Baltic States in the light of European politics" EMU, Tartu (Igaunija)
- 8.11.2024. Relīze VPP Forest4LV atklāšanas konference Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā
- 28.11.2024. Relīze Dalība Eiropas partnerības "Meži un mežsaimniecība ilgtspējīgai nākotnei" organizētā ieinteresēto pušu darba seminārā Eiropas Stratēģiskās pētniecības un inovāciju programmas pilnveidošanai