Vadītājs: Jānis Donis
Sākuma datums: 10.05.2024.
Beigu datums: 30.12.2024.

ZM Meža attīstības fonda atbalstītā pētījuma vienošanās Nr. 24-00-S0MF01-000004


Logo Meza attistibas fonds

2019. gada 11. decembrī Eiropas komisija nāca klajā ar paziņojumu "Eiropas zaļā vienošanās" (angl. European green deal). Balstoties uz Eiropas zaļo vienošanos, 20.05.2020. EK nāca klajā ar paziņojumu par "ES biodaudzveidības stratēģiju 2030. gadam”. Papildus stingrai visu atlikušo ES pirmatnējo un seno mežu aizsardzībai ES ir jāpalielina savu mežu platība, kvalitāte un izturētspēja, jo īpaši pret ugunsgrēkiem, sausumu, kaitēkļiem, slimībām un citiem apdraudējumiem, kuri varētu pieaugt klimata pārmaiņu ietekmē. 16.07.2021. Eiropas komisija nāca klajā ar paziņojumu COM(2021) 572 par "Jaunu ES mežu stratēģiju 2030. gadam". Tā sakņojas Eiropas "zaļajā vienošanās" un ES Biodaudzveidības stratēģijā 2030. gadam, un tajā ir atzīta mežu svarīgā un daudzfunkcionālā loma un mežsaimnieku un visas meža resursu vērtības ķēdes devums ilgtspējīgas un klimatneitrālas ekonomikas izveidē līdz 2050. gadam. Šāda mēroga izmaiņas atstās ietekmi gan uz sabiedrību kopumā, gan arī, tajā skaitā, uz meža nozari.

Pētījuma mērķis ir dot ieguldījumu Eiropas Savienības Bioloģiskās daudzveidības stratēģijas 2030 ieviešanai un Eiropas Komisijas (EK) piedāvāto "Dabai tuvākas mežsaimniecības vadlīnijas" (turpmāk – EK vadlīnijas) piemērošanai Latvijas apstākļiem.

Virkne no augstākminēto dokumentu precizējošajām vadlīnijām un regulu melnrakstiem jau ir publiski pieejami, bet par daļu no tiem vēl notiek diskusijas dažādās darba grupās. 2023. gadā tika sagatavoti priekšlikumi meža apsaimniekošanas principiem Latvijas mežos ar aprobežotu saimniecisko darbību, kā arī mežos ar vispārēju apsaimniekošanas režīmu, taču nepieciešamas arī vadlīnijas dabai tuvākai mežsaimniecībai, kas atbilstu Latvijas apstākļiem.

Šī pētījuma ietvaros precizēts 2023. gada pētījuma Vadlīniju dabai tuvai mežsaimniecībai projekta izstrāde atbilstoši Latvijas apstākļiem projekts, balstoties uz jaunākajiem literatūras datiem un citos pētījumos veikto pētījumu datiem, kas attiecas uz dažādu mežsaimniecības sistēmu izmantošanu meža apsaimniekošanā un to ietekmi uz dažādiem meža bioloģiskās daudzveidības aspektiem, sociālo pieņemamību un meža produktivitātes saglabāšanu. Precizēta metodika Meža attīstības scenāriju analīzē. Vadlīnijas saskaņotas ar Latvijas mežsaimniecībā izmantoto meža tipoloģiju.


Pētījuma zinātniskais pārskats