Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" Ģenētisko resursu centra zinātnieki sadarbībā ar kolēģiem no citām Eiropas zinātniskajām institūcijām sagatavojuši rakstu Global meta-analysis shows action is needed to halt genetic diversity loss, kas publicēts žurnālā Nature.
Ģenētiskās daudzveidības saglabāšana ir globāls uzdevums. Lai saglabātu ģenētisko daudzveidību sugu ietvaros, primāri ir jāapzina potenciālie draudi, jāizstrādā ģenētiskās daudzveidības saglabāšanas plāns, kā arī jāizpēta ģenētiskās daudzveidības izmaiņas laika gaitā.
Īstenojot starptautisku pētījumu, kurā iesaistījās vairāk nekā 50 zinātnieki no vairāk nekā 20 valstīm, tai skaitā LVMI "Silava" pārstāvot Latviju, tika veikta globālā metaanalīze ģenētiskās daudzveidības monitoringa ieviešanai un uzlabošanai. Pētījuma gaitā tika izvērtēti vairāk nekā 80 000 zinātniskie raksti, no kuriem tika analīzei atlasītas 882 publikācijas. Atlasītajā un analizētajā datu kopā tika iekļauti vairāk nekā 30 gadu ilgi pētījumi par 628 sugām (dzīvnieki, augi, sēnes un hromisti) no 141 valsts.
Apjomīgajā pētījumā tika secināts, ka laika gaitā dažādu draudu rezultātā divās trešdaļās no analizētajām sugu populācijām ģenētiskā daudzveidība samazinās, turklāt mazāk nekā pusei no tām ir ieviesti ģenētiskās daudzveidības saglabāšanas pasākumi. Tāpēc ir nepieciešams ieviest izstrādātās ģenētiskās daudzveidības saglabāšanas stratēģijas, tādejādi uzlabojot vides apstākļus, palielinot populāciju pieaugumu un jaunu indivīdu ieviešanu populācijās, lai saglabātu vai pat palielinātu ģenētisko daudzveidību. Turklāt ir nepieciešams ne tikai uzturēt, bet arī paplašināt ģenētiskās daudzveidības monitoringa programmas, lai iegūtu precīzu un laicīgu informācija par ģenētiskās daudzveidības izmaiņām.
Pētījums veikts COST akcijas CA18134 Genomic BIodiversity Knowledge for Resilient Ecosystems (G-BiKE) ietvaros.