Portālā LSM.lv publicēts raksts Ziemeļkurzemē brieži dramatiskos apmēros apēd un izposta meža jaunaudzes; nomedī pārāk maz, kurā uzsvērta būtiska problēma Latvijas mežsaimniecībā – pārnadžu, īpaši briežu, nodarītie postījumi meža jaunaudzēm.
Rakstā kā eksperts piedalās Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš, kurš skaidro problēmas cēloņus un ieskicē iespējamos risinājumus.
Pēc Jāņa Ozoliņa teiktā, briežu populācijas blīvums atsevišķos reģionos, tostarp Ziemeļkurzemē, ir pārsniedzis meža ekosistēmas vides ietilpību, kas noved pie būtiskiem zaudējumiem meža īpašniekiem – tiek nograuzti jauno koku dzinumi, bojātas audzes un apdraudēta nākotnes koksnes kvalitāte. Pētnieks norāda, ka pašreizējais nomedīšanas apjoms nav pietiekams, lai efektīvi samazinātu populāciju, kas šajā situācijā ir vienīgais risinājums, lai pārtrauktu dzīvnieku barošanās degradējošo ietekmi uz mežaudzēm.
Jānis Ozoliņš rekomendē vairākus pasākumus, kas varētu palīdzēt aizsargāt jaunaudzes:
- mērķtiecīga un reģionāli pielāgota medību plānošana, kas balstīta uz populācijas monitoringu un postījumu apmēra izvērtēšanu;
- aizsarglīdzekļu izmantošana, piemēram, jauno stādījumu apstrāde ar repelentiem vai aizsargžogu ierīkošana īpaši apdraudētās platībās pēc tam, kad staltbriežu populācija ir būtiski samazināta;
- sadarbības veicināšana starp meža īpašniekiem un medniekiem, lai efektīvāk ierobežotu pārnadžu skaita pieaugumu un atkārtoti nenonāktu pašreizējā situācijā.
LVMI "Silava" turpina aktīvi sekot līdzi situācijai un sniegt zinātniski pamatotus ieteikumus valsts un privātajiem mežu apsaimniekotājiem, lai veicinātu ilgtspējīgu mežsaimniecību.