Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā "Silava" uzsākts pētījums "Savvaļas un lauksaimniecības dzīvnieku vienota un pastāvīga integrācija Eiropas daudzfunkcionālo ainavu apsaimniekošanas politikā un praksē, iesaistot dažādu interešu pārstāvjus" (CoCo: Co-creating coexistence: Advancing policies, practices, and stakeholder engagement for integrating wildlife and livestock into sustainable multi-functional landscapes in Europe).
Pētījums noris ar Eiropas Savienības Horizon Europe programmas finansējumu un ilgs līdz 2027. gada decembrim. Tā īstenošanā iesaistīsies zinātnieki, lopkopības pārstāvji un citas ieinteresētas puses no 12 Eiropas valstīm. CoCo spēks ir tā plašā, daudzveidīgā pieeja, kas apvieno pētniekus, praktiķus un lēmumu pieņēmējus visā Eiropā. Veicinot sadarbību, CoCo pētījums piedāvās risinājumus līdzāspastāvēšanai, bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un gudras lauku attīstības veicināšanai.
Pētījuma mērķi un uzdevumi:
- Veikt pētījumus 12 Eiropas valstīs, tajā skaitā veicot klātienes aptaujas vismaz 1000 mājlopu turētāju saimniecībās, lai izprastu lopkopības un savvaļas dzīvnieku pārvaldības dinamiku.
- Iegūt datus jomās, kur trūkst zināšanu, lai veicinātu savstarpēju uzticību starp ieinteresētajām pusēm.
- Izstrādāt rekomendācijas un praktiskus rīkus sekmīgai cilvēku un savvaļas dzīvnieku līdzāspastāvēšanai.
- Veicināt izpratni un sadarbību starp dažādām lauksaimniecības, savvaļas dzīvnieku, bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas jomā iesaistītajām interešu grupām.
Pētījuma ietvaros LVMI "Silava" piedalīsies vienā no būtiskākajām pētījuma sadaļām – veiks aptaujas ar lopkopībā nodarbinātajiem mājlopu turētājiem no 50 saimniecībām. Šīs komunikācijas mērķis būs rast atbildes uz vairākiem jautājumiem, kas skar gan sociāli ekonomiskos aspektus katras individuālās saimniecības ietvaros, gan praktisku pieeju saimniekošanas paņēmienos, gan arī saskarsmi ar savvaļas dzīvniekiem. Visas veiktās aptaujas būs anonīmas, stingri ievērojot datu drošības regulas un ētikas aspektus.
Kontaktinformācija par CoCo pētījuma norisi Latvijā:
LVMI "Silava" vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš,