07.11.2023.
Drukā

Ik gadu, tuvojoties Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienai, Salaspils novada pašvaldība sumina izcilākos novadniekus, piešķirot titulu "Goda salaspilietis". Šogad tituls piešķirts LVMI "Silava" vadošajam pētniekam Mārim Laiviņam.

Māris Laiviņš dzīvo un strādā Salaspilī kopš 1976. gada. Viņš ir ne tikai patiess Salaspils kā zinātnieku pilsētas patriots, aktīvs barikāžu dalībnieks, bet arī izcils zinātnieks. Patstāvīgus pētījumus fizioģeogrāfijā, ģeobotānikā un meža ekoloģijā Māris Laiviņš veic kopš pagājušā gadsimta 70-ajiem gadiem, darbojoties Latvijas aizsargājamo dabas teritoriju veģetācijas, meža bioloģiskās daudzveidības, floras un augu sabiedrību sinantropizācijas, mijiedarbību un transformācijas izpētē.

Māris Laiviņš zinātnieka karjeru uzsāka 1965. gadā, strādājot Latvijas Zemkopības institūtā par tehniķi-analītiķi. Pēc tam sekoja trīs gadu darba pieredze Sibīrijas un Tālo Austrumu Ģeogrāfijas institūtā. Kopš 1971. gada Māris Laiviņš strādāja par vecāko zinātnisko līdzstrādnieku Mežsaimniecības problēmu institūta Dabas aizsardzības laboratorijā (bija arī tās vadītājs kopš 1988. gada), pētot aizsargājamo dabas teritoriju – Moricsalas, Vērenes, Grīņu un citu – augu valsti un augsnes, kā arī Latvijas mežaudžu izmaiņas piesārņojuma ietekmē. Pēc tam Māris Laiviņš bijis profesors LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātē, kā arī vadījis Ģeobotāniskas laboratoriju LU Bioloģijas institūtā.

Kopš 2014. gada Māris Laiviņš ir LVMI "Silava" vadošais pētnieks meža ekoloģijas un mežkopības virzienā, zinātnisko darbu pēdējā desmitgadē veltot platlapju mežaudžu lomas izpētei ilgtspējīgā mežsaimniecībā.

Māra Laiviņa 50 gadu zinātniskā darba rezultāti ietverti vairāk nekā 350 publikācijās, t.sk. zinātniskos rakstos, monogrāfijās, vietējo un starptautisko konferenču tēzēs un populārzinātniskās publikācijās. M. Laiviņš ir 2009. gadā izdotās monogrāfijas "Latvijas kokaugu atlants" vadošais līdzautors.

Māris Laiviņš saņēmis Latvijas Zinātņu akadēmijas Kaspara Buša balvu meža ekoloģijā un mežkopībā (2023), meža nozares gada balvu "Zelta čiekurs" nominācijā "Par mūža ieguldījumu" (2015) un Latvijas Zinātņu akadēmijas balvu par gada labāko zinātnes sasniegumu (2010).

Sveicam kolēģi!


Salaspils novada pašvaldības relīze