Šī gada 7. martā Eiropas Komisija ierosināja grozījumus Biotopu direktīvā, paredzot vilku (Canis lupus) aizsardzības statusa maiņu Eiropas Savienības līmenī – no "stingri aizsargājamas" uz "aizsargājamu" sugu. Šīs izmaiņas ļaus dalībvalstīm elastīgāk un mērķtiecīgāk pārvaldīt vietējās vilku populācijas, vienlaikus saglabājot pienākumu nodrošināt sugas labvēlīgu aizsardzības stāvokli. Ko tas nozīmē Latvijai?
LVMI "Silava" meža faunas un medniecības pētījumu virziena zinātniece Agrita Žunna uzsver: "Vilku populācija Latvijā ir stabila, tās apsaimniekošana tiek balstīta uz zinātniski pamatotu monitoringu un piesardzības principiem. Medības ir viens no instrumentiem, kā līdzsvarot vilku skaitu un mazināt konfliktus ar cilvēku sabiedrību".
Tā kā vilku medību sezona sāksies 15. jūlijā, jaunajā LVMI "Silava" podkāsta epizodē tiek meklētas atbildes uz šādiem jautājumiem:
- Vai vilku statusa maiņa ietekmēs Latvijas medniecības praksi?
- Kāpēc pieaug konflikti ar mājlopu īpašniekiem un kādus risinājumus piedāvā zinātne?
- Kādas metodes dzīvnieku aizsardzībai tiek izmantotas citās valstīs?
- Kas ir "problemātisks vilks" un kādos gadījumos tie var būt bīstami cilvēkiem?
- Vilku spējas pielāgoties – vai tas ir drauds vai izdzīvošanas veiksmes stāsts?
Plašāka informācija par LVMI "Silava" jaunākajiem veiktajiem pētījumiem par vilku populāciju Latvijā:
- Medībām pakļautas pelēko vilku populācijas ekoloģisko funkciju saglabāšana apsaimniekotos mežos
- Pelēkā vilka Canis lupus sugas aizsardzības plānā paredzēto pētījumu izmantošana populācijas adaptīvas aizsardzības un apsaimniekošanas sistēmas izstrādē
- Medību ietekme uz pelēkā vilka (Canis lupus) populācijas stāvokli Latvijā (2024)