Kopš 2025. gada sākuma Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" piedalās ES Horizon programmas pētījumā CoCo: Co-creating coexistence: Advancing policies, practices, and stakeholder engagement for integrating wildlife and livestock into sustainable multi-functional landscapes in Europe (Savvaļas un lauksaimniecības dzīvnieku vienota un pastāvīga integrācija Eiropas daudzfunkcionālo ainavu apsaimniekošanas politikā un praksē, iesaistot dažādu interešu pārstāvjus). Šī plašā starptautiskā iniciatīva apvieno 12 Eiropas valstis ar mērķi veicināt ilgtspējīgu savstarpējo sadzīvošanu starp lauksaimniecības dzīvniekiem un savvaļas faunu.
Viens no būtiskākajiem LVMI "Silava" uzdevumiem CoCo ietvaros ir lauksaimnieku aptaujas veikšana. Šīs aptaujas galvenais mērķis ir apkopot un papildināt zināšanas par tradicionālās lopkopības praksi un cilvēku attiecībām ar savvaļas dzīvniekiem visā Eiropā. Aptauja ļauj iegūt vērtīgu informāciju par lauksaimnieku pieredzi un viedokļiem attiecībā uz plēsēju un citu savvaļas dzīvnieku ietekmi uz lauksaimniecības dzīvniekiem, kā arī par dažādu aizsardzības stratēģiju efektivitāti konfliktu mazināšanā.
Aptaujas rezultāti un to analīze palīdzēs meklēt efektīvākus risinājumus, lai veicinātu harmonisku sadzīvošanu starp savvaļas dzīvniekiem un mājlopiem vienā ainavā, tādējādi stiprinot gan lauksaimniecības darbību, gan dabas saglabāšanu. Lauksaimnieku pieredze ir neaizvietojams resurss, kas ļauj balstīt pētījumus uz reālām zināšanām un kopīgām vērtībām visā Eiropā.
Lauksaimnieku viedoklis ir būtisks, lai nodrošinātu, ka Latvijas balss tiek sadzirdēta un ņemta vērā lēmumu pieņemšanas procesā gan reģionālā, gan nacionālā, gan Eiropas līmenī. Tas palīdz veidot politiku, kas atbalsta ilgtspējīgu un konkurētspējīgu lauksaimniecību nākotnē. Tāpēc LVMI "Silava" pētnieki aktīvi uzrunā lopkopjus un ieklausās viņu pieredzē par tradicionālās lauksaimniecības un savvaļas dzīvnieku mijiedarbību.
Aicinām iepazīties ar jaunāko rakstu par Spānijas pieredzi un labās prakses piemēriem, kā arī par dialogu starp visām iesaistītajām pusēm CoCo pētījumā: From Mountain Pastures to Research: Two Women Bridging Pastoralism and Conservation.