Sestdien, 26. aprīlī, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" zinātnieki piedalījās tradicionālajā meža izziņas un vides izglītības pasākumā "Meža dienas", kas norisinājās Ogres Zilajos kalnos. LVMI "Silava" zinātnieki pasākuma apmeklētājiem piedāvāja izzinošas aktivitātes divās tematiskajās pieturās – "Mežs un klimats" un "Proti atpūsties mežā!", kā arī iepazīstināja ar vairāku aktuālu zinātnisko pētījumu norisi un atziņām.
Izziņas pieturā "Mežs un klimats" zinātnieki Laura Ķēniņa, Kaspars Polmanis un Kristīne Kenigsvalde skaidroja, kā mežus apsaimniekot ilgtspējīgi un dabai draudzīgi, ņemot vērā klimata pārmaiņas un meža pielāgošanās spējas. Apmeklētāji varēja uzzināt ne tikai interesantus faktus par dažādām sēnēm, kas aug ne tikai uz atmirušas koksnes, bet arī izplatās dzīvajos kokos, bet arī pārbaudīt sevi, atpazīstot nozīmīgākās koku sugas pēc koksnes un mizas.
Pieturā "Proti atpūsties mežā!" Zane Lībiete un Ilze Pauliņa iepazīstināja ar atpūtas iespējām meža vidē un to, kā cilvēka veidotas vai ietekmētas ekosistēmas – piemēram, meža ceļi – ietekmē dabu un sabiedrību. Tika skaidrota gan pozitīvā, gan negatīvā ietekme, kā arī apsaimniekošanas risinājumi, kas palīdzētu saglabāt dabiskas ekosistēmas funkcijas.
Pasākuma ietvaros institūta zinātnieki iepazīstināja arī ar vairākiem LVMI "Silava" pētījumiem:
- Ietekme uz vidi un apsaimniekošanas izaicinājumi rekreācijai nozīmīgās meža teritorijās Latvijā – tika diskutēts par intensīvas rekreācijas ietekmi uz meža vidi un iespējamiem apsaimniekošanas risinājumiem dabas un cilvēka interešu līdzsvarošanai.
- Meža ceļi kā daudzfunkcionālas ekosistēmas – apmeklētāji varēja uzzināt par meža ceļu ietekmi uz bioloģisko daudzveidību, ekosistēmu pakalpojumiem un to pretnostatījumu jeb "nepakalpojumiem".
- FORWARDS – The ForestWard Observatory to Secure Resilience of European Forests –apmeklētāji varēja uzzināt par iniciatīvām, kas veicina Eiropas mežu noturību klimata pārmaiņu kontekstā, kā arī kopā ar bērniem uzburt savu nākotnes mežu un izveidot stāstu par to, ko koki mums teiktu, ja spētu runāt.
- Ziemeļamerikas ektomikorizas sēnes dzīslkāta bekas (Aureoboletus projectellus) izplatība Latvijā un ietekme uz augsnes sēņu sabiedrībām – tika diskutēts par mikorizu simbiozi priežu mežos Latvijā – gan par Ziemeļamerikas ektomikorizas sēni dzīslkāta beku (Aureoboletus projectellus), gan vietējām priežu mikorizas sēnēm.
Īpašu interesi izraisīja interaktīvās aktivitātes bērniem un jauniešiem, kas veicināja izpratni par dabu, meža vērtībām un cilvēka ietekmi uz vidi. Pasākuma apmeklētāji varēja piedalīties praktiskās demonstrācijās un uzdot jautājumus zinātniekiem.LVMI "Silava" izsaka pateicību pasākuma organizatoriem par veiksmīgu sadarbību un apmeklētājiem – par atsaucību un interesi. Dalība "Meža dienās" ir būtiska, lai stiprinātu dialogu starp zinātni un sabiedrību un veicinātu izpratni par ilgtspējīgas vides nozīmi.
LVMI "Silava" tematiskās pieturas: "Mežs un klimats" un "Proti atpūsties mežā!"
Izziņas pietura "Mežs un klimats"