Šī gada 21. jūnijā un 2. jūlijā portālā www.tv3.lv publicēti raksti Lāču skaits Latvijā aug. Kas jāzina ikvienam dabā gājējam un lauksaimniekam? un Lietuvas lāči pietuvojas Latvijai – manīti jau aptuveni stundas braucienā no Daugavpils, kuros sniegts LVMI "Silava" vadošās pētnieces un lāču monitoringa vadītājas Gunas Bagrades komentārs par brūno lāču novērojumiem Latvijā.
Eksperte skaidro, ka iespēja Latvijā novērot brūno lāci (Ursus arctos) palielinās, jo pieaug gan to skaits, gan izplatība. Lāču klātbūtni fiksē ar slēpņu kamerām, kā arī pēc pēdām, skrāpējumiem uz kokiem, ekskrementiem un citām pazīmēm.
Sākoties sēņu un ogu sezonai, daudzi iedzīvotāji biežāk dosies mežā, tāpēc ir būtiski zināt, kur lāči Latvijā sastopami visbiežāk un kā pareizi uzvesties, lai izvairītos no nevēlamas sastapšanās ar šo Latvijas lielāko plēsēju.
Kā rīkoties, sastopoties ar lāci?
Lai mazinātu iespējamos riskus un nodrošinātu drošību cilvēkiem un dzīvniekiem, LVMI “Silava” sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un Latvijas Nacionālo Dabas muzeju ir izstrādājušas vadlīnijas medniekiem un mežizstrādē iesaistītajiem, kas pieejamas šeit.
Kā izvairīties no sastapšanās ar lāci:
- vērojiet apkārtējo vidi un pievērsiet uzmanību dzīvnieku klātbūtnes pazīmēm;
- mežā, īpaši nepārredzamās vietās, dodiet signālus par savu klātbūtni (piemēram, runājot vai dziedot);
- neatstājiet mežā ēdiena atliekas – tās pievilina savvaļas dzīvniekus.
Ja sastopat lāci:
- netuvojieties un nemēģiniet aiztikt lāci vai tā mazuļus;
- Nesteidzoties, bet mērķtiecīgi, atkāpieties, neskrienot;
- Ja lācis nav jūs pamanījis, palieciet mierīgi un ļaujiet tam aiziet;
- Ja lācis izrāda interesi, lēnām atkāpieties, trokšņojot, lai tas saprot jūsu klātbūtni.
Lāču izplatības novērošanai un izpētei ļoti nozīmīgi ir arī sabiedrības iesniegtie novērojumi. Par lāča pēdām, skrāpējumiem, novērojumiem vai iespējamiem DNS paraugiem (piemēram, matiem, ekskrementiem) lūdzam ziņot:
WhatsApp uz tālruni 26320528 (Jānis Ozoliņš)
E-pastā:Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vaiŠī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Palīdzēsim kopīgi uzlabot zināšanas par brūno lāču populāciju Latvijā un tās ilgtspējīgu pārvaldību!
Plašāka informācija par LVMI "Silava" īstenoto lāču monitoringu:
- Lāču monitorings 2023–2025
- LVMI "Silava" podkāsta epizode Kā sadzīvot ar lāčiem Latvijā?