Vadītājs: Jānis Ozoliņš
Sākuma datums: 05.09.2022.
Beigu datums: 08.08.2023.

a/s Latvijas valsts meži vienošanās Nr. 5.5.5.1_0023_101_22_52

Pētījuma mērķis ir izstrādāt rekomendācijas briežu dzimtas pārnadžu medību pārvaldības pilnveidošanai. Pētījuma realizācijas  etapi:

  1. zinātniskās literatūras un prakses analīze;
  2. metodikas izstrāde populāciju dinamiskā līdzsvara modelēšanai, modelī ietverot dažādus izmērāmus parametrus;
  3. ieteikumu sagatavošana modelēšanas izmantošanai pārnadžu populāciju turpmākai pārvaldībai.

Analizējot literatūru kā Latvijas situācijai atbilstoši atlasīti un definēti 8 populāciju bioloģiskie parametri: sugu sastāvs, populāciju blīvums, dzimuma-vecuma struktūra, reproduktīvie rādītāji, mirstība, nomedīto indivīdu parametri, dzīvotņu raksturlielumi, bojājumi mežsaimniecībai un lauksaimniecībai. Parametru kritisko robežu nodefinēšana ir ārkārtīgi sarežģīta daudzo faktoru un to mijiedarbību dēļ, kas plašās reģionu robežās var būt ļoti neparedzamas. Tiešī šī iemesla dēļ tiek uzsvērta zināšanās balstītas pārnadžu populācijas apsaimniekošanas nozīme, kā arī sociāli ekonomiskie faktori, kā sadarbības loma starp ieinteresētajām pusēm (mednieki, mežsaimnieki, lauksaimnieki u.c.) lokālā mērogā. Tiek rosināts lēmumus par medību apjomiem pieņemt tieši šajā līmenī, ņemot vērā arī blakus esošo teritoriju intereses un atbilstību valstij izvirzītajiem mērķiem.

No visām pētījumā analizētajām publikācijām un citiem informācijas avotiem, kā galvenais izpētes objekts bijis alnis Alces alces 50%, staltbriedis Cervus elaphus 35% gadījumu un stirna Capreolus capreolus 15%.


Pētījuma zinātniskais pārskats (2022)
Pētījuma II etapa zinātniskais pārskats 
Pētījuma zinātniskais pārskats (2023)


2011 10 11 LVM LVMISilava Memorands