28.03.2023.
Drukā

Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" Meža fitopatoloģijas un mikoloģijas pētījumu virziena zinātnieki sadarbībā ar kolēģiem no Latvijas Universitātes un Turīnas Universitātes (Itālija) sagatavojuši rakstu: Kļaviņa D., Lione G., Kenigsvalde K., Pellicciaro M., Muižnieks I., Silbauma L., Gaitnieks T., Gonthier P. Host-associated Intraspecific Phenotypic Variation in the Saprobic Fungus Phlebiopsis gigantea (https://doi.org/10.1007/s00248-023-02176-z), kas publicēts žurnālā Microbial Ecology.

LVMI "Silava" zinātnieki pētījuma Sakņu trupes ierobežošana, izmantojot Latvijas izcelsmes sēņu izolātus ietvaros veic lielās pergamentsēnes izolātu atlasi un to antagonisma pārbaudi sēņu jauktās suspensijas (Phlebiopsis gigantea, Bjerkandera adusta un Sistotrema brinkmannii) efektivitātei pret sakņu piepes Heterobasidion infekciju skuju koku celmos. Pētījuma rezultātus varēs izmantot meža aizsardzības metožu pilnveidošanā un alternatīvu preparātu izstrādāšanā.

Lielā pergamentsēne Phlebiopsis gigantea aug uz atmirušiem skuju kokiem. To plaši izmanto, lai kavētu postošās sakņu piepes izplatību un pasargātu augošus kokus no bojāejas. Rakstā parādīts, ka lielās pergamentsēnes augšanas un sporu veidošanas ātrumu būtiski ietekmē tas, vai sēnes micēlijs ir iegūts no priedēm vai eglēm.

Šī ir pirmā reize, kad Latvijas zinātnieku sagatavots raksts publicēts prestižajā žurnālā Microbial Ecology. Līdz šim LVMI "Silava" Meža fitopatoloģijas un mikoloģijas pētījumu virziena zinātnieku atziņas publicētas citos nozīmīgos mežzinātnes žurnālos ("Forestry", "Forest Ecology and Management", "Forest Pathology", "Canadian Journal of Forest Research", "Scandinavian Journal of Forest Research", "Biological Control", "Silva Fennica", "Trees" un citos).


LU relīze Pirmo reizi Latvijas zinātnieki publicējušies prestižajā žurnālā "Microbial Ecology"