LVMI Silava vadošais
mežzinātnes ideju, pētījumu
un lietišķo izstrādņu centrs
Latvijā.
 
Kontaktinformācija
Rīgas iela 111
Salaspils
LV-2169 Latvija
Tālr.: 67942555
Fakss: 67901359
E-pasts:

IUFRO konference par kokaugu klonālo pavairošanu

Šī gada 10.–15. septembrī LVMI Silava pētniece Ineta Samsone un zinātniskā asistente Elva Girgžde piedalījās IUFRO konferencē "Clonal trees in the bioeconomy age: apportunities and challenges" Koimbras Universitātē, Portugālē.

Konferences mērķis bija piesaistīt galvenos ekspertus meža kokaugu biotehnoloģijas jomā, lai dalītos ar pieredzi, informāciju un jaunām idejām, kā arī veidotu jaunas sadarbības un jaunus pētījumu virzienus. Konference bija veltīta somatiskajai embrioģenēzei un citām klonālās pavairošanas metodēm, kā arī fizioloģiskajiem, bioķīmiskajiem un molekulārajiem procesiem, kas norisinās kokaugu in vitro morfoģenēzes un embrioģenēzes laikā.

Konferencē piedalījās daudzu valstu pārstāvji, no gandrīz visiem pasaules reģioniem: Eiropas, Āzijas, Ziemeļamerikas, Dienvidamerikas, Ziemeļāfrikas, kā arī Jaunzēlandes, kas sniedza vispusīgu ieskatu nozares attīstībā pasaulē. Valstu pārstāvji iepazīstināja ar savai valstij visnozīmīgākajām meža kokaugu sugām un to in vitro metodēm. Bija vērtīgi uzzināt par Eiropas valstu pārstāvju sasniegumiem ar meža koku sugām, kas ir nozīmīgas arī Latvijā, īpaši par sasniegumiem somatiskajā embrioģenēzē, piemēram, Somijā.

Somatiskā embrioģenēze ir viena no jaunākajām un efektīvākajām veģetatīvās pavairošanas metodēm, ko iekļauj selekcijas programmās. Ar tās palīdzību var ievērojami palielināt selekcijas efektivitāti, jo pēc brīvapputes vai mākslīgas apputeksnēšanas tiek iegūtas sēklas un no tām – somatiskie embriji, kas tiek uzglabāti šķidrajā slāpeklī, kā arī iegūti augi novērtēšanai lauka apstākļos. Pēc augu novērtēšanas lauka apstākļos pēc vairākiem gadiem, no saglabātajiem somatiskajiem embrijiem iespējams reģenerēt augus un interesējošo genotipu pavairot nepieciešamajā daudzumā. Papildus pielietojot molekulāros marķierus un veicot genomisko selekciju, jauno uzlaboto paaudzi, piemēram, Kanādas eglei iespējams iegūt pat 4 gados iepriekšējo 20 gadu vietā. Izmantojot molekulāros marķierus SSR, SNP un mikrosatelītus iespējams noteikt iegūto augu ģenētisko stabilitāti vai daudzveidību.

LVMI Silava Augu fizioloģijas laboratorijā tiek veikta kokaugu mikroklonālo pavairošanas metožu izpēte.

Publicēta 2018.09.25. 13:46:00

Atpakaļ

Copyright © 2008 LVMI Silava. All rights reserved.